S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular)

alternate_logo

Psikolog insan davranışlarında, insanların nasıl düşündüklerini, hissettiklerini, davrandıklarını ve farklı durumlara nasıl tepki verdiklerini belirleyen süreci daha iyi anlayabilmek için beyin, hafıza, öğrenme ve gelişim üzerinde çalışmış bir uzmandır. Psikologlar psikiyatristlerden farklıdır. Psikiyatristler ilk eğitimini tıp üzerine, ikincisini ise farmakolojik (ilaç odaklı) çözümler üstüne eğitim alırlar. Üçüncü ve en son olarak da psikoterapi eğitimleri gelir. Bundan dolayı da bir psikiyatristin muhtemel önceliği ilaç yazmak olması da haliyle şaşırtmamalıdır. Psikologlar ilaç yazmazlar, bunun yerine kanıta dayalı (işe yararlılığı/faydası ispatlanmış) psikolojik terapiler kullanırlar.

Her seans yaklaşık 50 dakika sürer.

İhtiyaç duyulan seansların sayısı, kişinin yardım aradığı zorlukların doğası gibi bir dizi faktöre bağlı olarak bireyler arasında değişir. Uzman psikoloğunuz, ilk değerlendirmeyi tamamlayıp sizinle destek durumunuzu ve hedeflerinizi görüştükten sonra ihtiyaç duyabileceğiniz yaklaşık seans sayısını sizinle paylaşacaktır. Bu genellikle ilk veya ikinci seansın sonunda olur.

Başlangıçta haftalık olarak seanslara katılmanız tavsiye edilir. Çünkü bu, sorununuz ile alakalı ivme yaratmaya yardımcı olur ve şikayetiniz hakkındaki stratejileri erkenden uygulamaya koyabilmenize de olanak sağlar. Danışmanlık ilerledikçe seansların aralığı kademeli olarak iki hafta ve daha sonra da aylık (veya daha uzun) olacaktır.

İlk oturumunuzdan önce, Özel OZ Psikoloji Aile Danışma Merkezi onam ve gizlilik politikamızla ilgili önemli bilgileri özetleyen bir onay formu alacaksınız. Seanslar tamamen gizlidir, terapi başlamadan önce size bunlar ayrıca psikoloğunuz tarafından sözel olarak da açıklanacaktır. Psikoloğunuz, sıkıntılarınızı zorluklarınızı tam olarak anlamaya ve kişisel geçmişiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışacaktır. Bu, psikoloğunuzun danışmanlık sağlayabilmesi için bireyselleştirilmiş danışmanlık planınızı geliştirebileceğiniz bütünsel bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olacaktır.