SAĞLIK PSİKOLOĞU KİMDİR?

• Sağlık psikologlarının uzmanlıkları, kişilerin kanser gibi kronik hastalıklarla baş etmelerine, yaralanma veya sakatlıktan kurtulmalarına ya da tedavilerine devam etmelerine yardımcı olmak için psiko-eğitim ve davranış değişikliği gibi programlar geliştirip danışanlarına destek vermektir.

• Psikolojik destekler, kronik ağrı, bağımlılık, yetersiz uyku, yeme sorunları, anksiyete (kaygı), öfke ve keder gibi duygusal tepkiler gibi hastalık ve duygu durum bozukluklarına eşlik edebilecek; katkıda bulunabilecek sorunları da azaltır.

• Sağlık psikologları, insanların akut sağlık sorunlarının tanı ve tıbbi tedavisiyle başa çıkmalarına aynı zamanda tıbbi bakımının kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

• Sağlık psikologları, kayıp, ölüm ve ölmenin etkileri dahil olmak üzere insanların ölümcül hastalıklarla baş etmelerine yardımcı olur.

• Sağlık psikologları sağlık sistemlerini ve sağlık profesyonelleri; doktorlar, hemşireler ve psikologlar arasındaki ilişkileri geliştirir bununla beraber hastalıkları ve yan etkilerini iyileştirmeyi teşvik eden hastalık üzerindeki etkileri takip için destekleyici müdahaleler geliştirir ve uygularlar.


Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, herhangi tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmemekle birlikte kurumumuz hiçbir şekilde bu bilgilerden doğabilecek sorunlardan dolayı sorumlu değildir.