Ozan Bahçivan

Klinik & Sağlık Psk. Dr. Ozan BAHÇİVAN

Psk. Dr. Ozan Bahçivan, İngiltere Bristol - West of England Üniversitesi'nde Sağlık Psikolojisi alanında uzmanlık almıştır ve İspanya'daki Barselona Üniversitesi'nde Klinik ve Sağlık Psikolojisi alanında doktora çalışmalarına yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. Tez konusu “Kanser hastaları için yeni bir klinik yaklaşım: Birleştirilmiş Bilinçli Farkındalık (mindfulness) temelli BDT, nefes alma ve yönlendirilmiş imgeleme müdahalesi olarak adlandırılan Salıncakta Sallanma Tekniğinın Etkisi” dir. Avustralya'daki Western Sydney Üniversitesi'nde Psikoloji Bölümü'nden mezun olup burs kazanarak üniversite eğitiminin bir bölümünü değişim öğrencisi olarak İngiltere'de Central Lancashire Üniversitesi'nde ve ziyaretçi öğrenci olarak da İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Ayrıca Türkiye'de MEB Aile Danışmanlığı eğitimine katılarak hem Türk kültürünü hem de kültürlerarası ilişkiler hakkında tam bir bilgi donanımına sahip olarak Aile Danışmanı unvanını almıştır.

Psk. Dr. Ozan Bahçivan, Avustralya, Türkiye, İskoçya ve İngiltere'de ruh sağlığı alanında önde gelen uzmanlardan süpervizyon ve Bilinçli farkındalık (mindfulness), Duygu Özgürlük Teknikleri (EFT), Klinik Hipnoterapi gibi 3. Dalga / Kuşak (3rd wave/generations) terapilerinde ileri düzey eğitim almıştır. Kendisi dünya çapında saygın bir kuruluş olan Uluslararası Psiko-Onkoloji Birliği'nin (IPOS) yöneticisidir. Ayrıca Türkiye IPOS temsilcisi olmakla birlikte Türkiye deki Psiko-Onkologlar Derneği kurucu Başkanıdır.

Ülkemizde sağlık psikolojisi alanının gelişmesine katkı sağlaması amacıyla Türk Psikologlar Derneği Sağlık Psikolojisi Birimini kurarak birimin başkanlığını yürütmektedir.

Avustralya, İngiltere, İspanya ve Türkiye'deki çeşitli şehirlerdeki farklı kültürlerden gelen (CALD) çocuk ve ailelerle, gençler ve yetişkinlerle okullar da, hastaneler de, klinik ve toplum sağlığı ortamlarında çalışma deneyimine sahiptir.

Avrupa ve Türkiye başta olmak üzere Avustralya, İngiltere ve Hong Kong'daki çeşitli şehirlerdeki öğrencilere, sağlık profesyonellerine ve polis ekiplerine psiko-sosyal onkoloji (kanser), agresiflik, ruh sağlığı bilinci, kanser bakımı, öfke ve stres yönetimi stratejileri hakkında seminerler vermiş ve davetli konuşmacı olarak akademik kongre ve sempozyumlarda bulunmuştur.

Bunun yanı sıra Psk. Dr. Ozan Bahçivan onkolojik psiko-sosyal bakım ve ruh sağlığı ile ilgili araştırmalarda yer almaktadır. Uluslararası akademik yayınları bulunmakla birlikte, ulusal ve uluslararası radyo ve televizyon kanallarında ruh sağlığı ve psiko-onkoloji gibi sağlık psikolojisi konularında canlı yayında davetli konuşmacı olmuştur.

Avustralya vatandaşlığı olmasına rağmen beyin göçüne karşı biri olarak çalışmalarını Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından tam ruhsatlı olarak İzmir'de kurduğu Özel OZ Psikoloji Aile Danışma Merkezi'nde Sağlık Psikoloğu/Psiko-Onkolog ve Aile Danışmanı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca, Avustralya’da bulunan Family Haven/South Australian Gebelik ve Ebeveynlik Danışmanlığı Hizmetlerinde uzaktan süpervizor olarak bağlantılarını devam ettirmektedir.